Fotky modelu
středa 29. dubna 2015
úterý 14. dubna 2015
Z pracovní soboty
Naší hlavní náplní byla tvorba modelů v měřítku 1:1. Myslím, že to pro všechny bylo velmi prospěšné, poprvé jsme viděli naše návrhy „postavené“ .
pondělí 13. dubna 2015
Koncept pavilonu
Vycházím z prostorového uspořádání prvního patra Kytlicovy vily. I tam je prostor dělen pomocí rovnoběžných stěn. Tento přesný a přímý plán je narušen několika komunikacemi kolmými na stěny.
pondělí 16. března 2015
Prostorový plán a referenční stavby
Kytlicova vila nepoužívá výrazně žádný z prostorových plánů. Funkcionalismus je sice spojován s volným plánem, ale ve vilách na Babě není žádná stavba typicky volným plánem. Samozřejmě i Kytlicova vila používá některé prvky, jako například pásová okna, využitou střechu a skeletový systém, ale nepůsobí jako klasický volný plán.
Stejně tak by se dalo s trochou nadsázky říct, že je Kytlicova vila tvarována díky strukturálnímu plánu. Nosná konstrukce určuje uzavřenost zadní fasády a naopak otevřenost čelní fasády. Prostor uvnitř je také určován svislou konstrukcí, ačkoliv to nejsou nosné zdi, ale jen příčky.
Já se pro svůj návrh inspiruji strukturálním plánem. Jak v malé tak ve velké stavbě jsou nosné konstrukce, ale v malé stavbě mají přeci jen větší váhu. Opticky zabírají více prostoru a více určují vzhled stavby. Tohoto bych chtěla využít a již při prvním návrhu pracovat s konstrukcí, která bude hlavním určujícím prvkem stavby.
Pocitová inspirace
Představme si 30. léta, kdy Kytlicova vila vznikla. Já osobně si představuji krásné elegantní dámy s klobouky, v doprovodu pánů v ležérních oblecích a s cigaretou.
Můj pavilon nemá být ódou na staré časy a kopií historické architektury.
Chci si ale představovat, jak pravnučky těchto dam jdou na procházku po Babě a zatouží po návštěvě pavilonu. Chtějí se dozvědět něco o té době, možná se na chvíli posadit a vychutnat si šálek čaje. A chtějí zažít podobně příjemnou, klidnou a elegantní atmosféru, jako byla tehdy.
Zdroj: https://www.pinterest.com/pin/554083560376667666/
pátek 13. března 2015
Logo
Pro logo mé vily a potažmo celého projektu jsem použila jižní pohled z originálních plánů.
Logo by mělo z celé stavby vypreparovat to nejdůležitější a ve zkratce ji představit.
Já jsem zvolila zvýraznění oken, které určují horizontální působení domu. Pro větší výstižnost jsem doplnila stíny, které vrhají terasy a jiné předsazené prvky.
středa 11. března 2015
Analýza stavby - Svědek přerodu společnosti
Kytlicova vila je zajímavým svědkem doby, ve které se láme tradiční vnímání světa do moderny. Její autor Josef Gočár prožil život na pomezí těchto dob a jeho práce tomu odpovídají. Prošel si několika styly a ač byl o generaci starší než někteří jeho kolegové z Baby, nebál se proniknout ani do tajů funkcionalismu. V Kytlicově vile Gočár použil moderní prvky, ale je stále zatížen tradicí, kterou má vrytou do kůže.
pátek 6. března 2015
When architect designs mainly exterior...
... and
then tries to make it functional
Kateřina Čalounová
ZAN Rottová Janíková
Kytlicova
vila was designed by architect Josef Gočár. He belonged to the older generation
of Baba architects. Therefore his work contains more traditional elements than
other buildings.
The
building has noble exterior which does not fully correspond with interior. The interior is designed more traditionally and does not fully exploit possibilities of skelet system.
The most
interesting part of the building is its volume. It is divided into several
horizontal parts. The plain block of basement, ground floor and first floor is disrupted by two terraces and the winter garden. The horizontal appearance is strengthened by windows and terrace.
9. 3. 2015, Kateřina Čalounová |
neděle 1. března 2015
Okna a výhledy
Během mé návštěvy v Kytlicově vile, jsem si udělala několik rychlých skic oken a jejich výhledů. Díky umístění vily je výhled to nejzajímavější, co vila může nabídnout. Skrz pásové okno se otevírá široký pohled na Hradčany, Dejvice, Podbabu, ... Naskicovala jsem ty nejzajímavější pohledy a našla jsem k nim několik referenčních staveb, které s okny a výhledy pracují podobně.
Pásové okno
Okno je přes celou šířku poměrně malého obývacího pokoje. Je doplněné na míru vyráběnou skříňkou, která lícuje se šířkou pokoje i výškou parapetu. V nadpraží je vestavěná garnýž na závěsy.
Celá stěna působí kompaktním dojmem, vše bylo navrženo v jeden okamžik a všechny prvky spolupracují.
Pásové okno
Okno je přes celou šířku poměrně malého obývacího pokoje. Je doplněné na míru vyráběnou skříňkou, která lícuje se šířkou pokoje i výškou parapetu. V nadpraží je vestavěná garnýž na závěsy.
Celá stěna působí kompaktním dojmem, vše bylo navrženo v jeden okamžik a všechny prvky spolupracují.
čtvrtek 26. února 2015
Objemový model
Pro pochopení základních principů stavby jsem vytvořila polystyrenový model terénu a budovy.
Dům se nachází ve svahu a je do něj zapuštěn. To, co je v plánech označeno jako suterén, je ve spodní části parcely téměř celé nad zemí. Zajímavým prvkem je kopírování zakřivené linie pozemku suterénem. Většina staveb na Babě není umístěna na okraji pozemku. Kytlicova vila kopíruje uliční linii, tím usnadňuje přístup do domu a zároveň zvětšuje prostor zahrady.
Dům se skládá ze základních geometrických prvků. Má výrazné horizontální bloky, které jsou různě kombinovány. Racionálnost a jednolitost těchto bloků je narušena suterénem a zimní zahradou.
sobota 21. února 2015
Kytlicův dům
Stavebník: JUDr. Karel Kytlica
Adresa: Nad Paťankou 22
Výstavba: 1932-1933
Umístění:
Dům se nachází v přední linii. Má tedy dobrý výhled, přestože i u ostatních se na kvalitu výhledu dbalo šachovnicovým rozmístěním.
Původní vzhled: méně zeleně |
Současný stav: horší viditelnost z důvodu zeleně, chybí původní pergola |
Původní stav jak je zachycen na modelu výstavy Osada Baba 1932 |
Vila stále patří rodině původních majitelů. V jejích zdech vyrůstá už pátá generace Kytlicových. Dům nebyl rodině odebrán díky změně dispozic. Původní pokoje byly příliš velké a neodpovídaly socialistickým normám. Kytlicovi je tedy zmenšili na úkor haly a chodeb a tím vilu zachránili. Po revoluci byly dispozice navráceny do původního stavu.
Vila byla koncipována jako dvougenerační. V prvním podlaží jsou prostory pro rodinu a ve druhém pokoj pro babičku. Oproti jiným stavbám na Babě nemá tolik teras. Pouze jednu v prvním patře a jednu ve druhém, toto může být způsobeno klasičtějším Gočárovým pojetím, které nebylo tak radikální, jako práce jeho mladších kolegů.
Pohled na již neexistující pergolu |
pátek 20. února 2015
Designing with Baba
V rámci 2. semestru studia architektury na FA ČVUT se účastním projektu Designing with Baba.
Část našeho ročníku má tu čest spolupracovat s profesorem Pierrem von Miess. Všichni se zaměřujeme na pražskou osadu Baba, která obsahuje soubor funkcionalistických vil.
Já se blíže seznamuji s vilou č. 31, tzv. Kytlicovou, od architekta Josefa Gočára.
Po podrobnějším studiu Baby a po pochopení tohoto souboru, bude následovat návrh mé vlastní stavby.
Část našeho ročníku má tu čest spolupracovat s profesorem Pierrem von Miess. Všichni se zaměřujeme na pražskou osadu Baba, která obsahuje soubor funkcionalistických vil.
Já se blíže seznamuji s vilou č. 31, tzv. Kytlicovou, od architekta Josefa Gočára.
Po podrobnějším studiu Baby a po pochopení tohoto souboru, bude následovat návrh mé vlastní stavby.
profesor Pierre von Meiss |
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)